Bývalá osada přidružená k obci Letky, společně s Libčicemi po spojení v roce 1924 tvoří současné město Libčice nad Vltavou. Písemnou zmínku o Chýnovu najdeme už v Dalimilově kronice. Ta odkazuje na známou pověst o bitvě na Turském poli či na tzv. Luckou válku. Vojáky do bitvy vedl Čestmír (či Ctmír, jinde Tyr) z Chejnova, dle pověsti pohřbený na vrchu Krliš. Není jisté, co se po Lucké válce s Chýnovem dělo, ale víme, že před rokem 1420 patřila osada neznámému pražskému občanovi, jemuž byla v roce 1421 za husitských válek sebrána Pražany. V dalších letech zpustla, jak je uvedeno v Zemských deskách z roku 1548. Roku 1619 prodal Chýnov Vladislav Abdan Bezdružický z Kolovrat Vilému z Lobkovic. Další majitel Fridrich z Bílé byl roku 1621 na Staroměstském náměstí popraven a Chýnov připadl zpět Lobkovicům.
Historie osídlení současných Libčic nad Vltavou sahá minimálně až do neolitu. Svědčí o tom archeologické nálezy, zejména z Chýnova. V Chýnovském háji se nachází rozsáhlé mohylové pohřebiště z doby bronzové až raně laténského období (6. až 5. století př. n. l.). Bývá spojováno se zmíněnou bájnou Luckou válkou.
Na rozdíl od ostatních částí dnešních Libčic neměl Chýnov ani průmysl (jako v Letkách), ani kostely a školu (jako měly Libčice). V Chýnově měli vykopávky a vlastního aligátora. Aspoň tak praví historka z roku 1882, kdy do tehdejšího rybníčku na návsi deště donesly z lesa hlínu a větve. Na zvířené a zakalené hladině mezi naplaveninami někdo z Chýnovských viděl aligátora. Pro klid všech, kteří ho prý také viděli, byl rybníček vypuštěn a vyčištěn. Aligátora však nenašli.